Zasady współpracy​

Wyróżniamy następujące zasady rozliczeń:

  • Cena porady prawnej to kwota minimum 250,00 zł brutto. W przypadku powierzenia Kancelarii prowadzenia sprawy, co do której udzielona została porada prawna, wynagrodzenie za poradę prawną zostanie zaliczone na poczet wynagrodzenia uzgodnionego z Klientem za dalsze prowadzenie tej sprawy.

  • Wszelkie opłaty sądowe, skarbowe, kancelaryjne są ponoszone przez Klienta, o których jest na bieżąco informowany.

  • Mając na uwadze treść roty ślubowania wykonuję swoje czynności zawodowe rzetelnie i uczciwie, zgodnie z prawem, zasadami etyki zawodowej oraz dobrymi obyczajami. Świadcząc Klientowi pomoc prawną postępuję lojalnie, kierując się jego dobrem w celu ochrony jego praw i z zachowaniem tajemnicy zawodowej. Każda informacja, która została mi powierzona w ramach jednorazowej porady prawnej bądź w ramach prowadzenia sprawy jest objęta tajemnicą.

  • Płatności za usługi kancelarii można dokonać przelewem na rachunek bankowy kancelarii wskazany na fakturze VAT/fakturze proforma/w umowie, za pomocą BLIK lub gotówką w siedzibie Kancelarii.
  • Kancelaria jest czynna standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00, jednak może się zmieniać w zależności od ilości zleconych usług prawnych i natężenia pracy. Umawiamy zawsze Klientów na konkretny dzień i godzinę, gdyż szanujemy swój czas.

  • Szczegóły zasad współpracy reguluje umowa zawierana z Klientem, gdyż w pracy radcy prawnego nie istnieje pojęcie „cennik”. Każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia.
  1. Wynagrodzenie ryczałtowe – stanowi z góry określona kwota wynagrodzenia za konkretną czynność wykonaną przez radcę prawnego na rzecz Klienta. Taki sposób rozliczeń stosowany jest w sytuacji, gdy znany jest lub możliwy do przewidzenia zakres przedmiotowy zlecenia i związany z nim nakład pracy, np. sporządzenie opinii prawnej, projektu umowy, pisma procesowego. Wysokość wynagrodzenia jest niezależna od czasu trwania zlecenia. Wynagrodzenie ryczałtowe uiszczane jest tylko raz, a nie w cyklach miesięcznych, jak w przypadku wynagrodzenia wg. stawki godzinowej.

  2. Wynagrodzenie godzinowe – ten sposób rozliczeń stosowany jest głównie w przypadku podmiotów gospodarczych, dla których Kancelaria świadczy stałą obsługę prawną. Zaletą rozliczania się wg. stawki godzinowej jest transparentność tego, za jakie konkretnie wykonane czynności w sprawie Klient płaci.

  3. Wynagrodzenie mieszane – stanowi połączenie dwóch form rozliczeń z Klientem – ryczałtowej i godzinowej. Wysokość wynagrodzenia jest stała w granicach ustalonego miesięcznego limitu godzin pracy radcy prawnego, a w przypadku jego przekroczenia – wynagrodzenie jest określane i rozliczane według stawki godzinowej. Ten sposób rozliczeń stosowany jest głównie w przypadku podmiotów gospodarczych, dla których Kancelaria świadczy stałą obsługę prawną.

  4. Premia za sukces – w ramach uzupełnienia powyższych systemów rozliczenia, istnieje również możliwość określenia wysokości wynagrodzenia jako procentu od pomyślnego wyniku sprawy (success fee), aczkolwiek jest praktykowany w określonych rodzajach spraw np. sprawy o zapłatę np. odszkodowania, zadośćuczynienia.